Lejongul botten med polykroma blomster vaser samt stora blom- och palmettrankor, vissa palmetter med krans av djurhuvuden. Bred blå huvudbård med djur samt stor blom-, palmett- och arabeskranka.
Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, ställvis blekt, ett litet hål, obetydliga malskador. Långsidorna med trampveck,kortsidorna med skador och saknar några knutrader.