Polykromt trädgårdsmönster med landskapsscener med blommande träd, blomvaser samt nischer med kolonner. Rödbrunmelerad huvudbård med stora blom-, palmett, granatäpple- och arabeskrankor.
Abrasher. Slitage, smutsig, fläckar, ställvis missfärgad, lagningar, iknytningar, hål. Sidorna med trampveck, möjligen ställvis ändrad.