Mörkblå botten med stor benvit medaljong, röda hörnornament samt täta polykroma blom- och palmettslingor samt molnband. Ljusblåmelerad huvudbård med stiliserad blomranka.
Troligen avkortad och ihopsydd. Ställvis något hårdare slitage, något smutsig, fläckar, lagningar. Långsidorna med trampveck.