Matta, Old Meshed, ca 423,5 x 304 cm
Röd botten med polykroma palmett- och blomslingor. Mörkblå huvudbård med stor palmett- och blomranka.
Ställvis något slitage, något smutsig, smärre malskador, obetydliga lagningar. Långsidorna med smärre trampveck.