Ljust kamelhårsfärgad botten med stora polykroma medaljong- och blommönster. Bred ljusblåmelerad huvudbård med stor palmett- och blomranka samt blomkartuscher.
Abrasher. Obetydligt slitage, smutsig, fläckar, obetydliga malskador. Sidorna med trampveck och smärre skador.