Mörkblå botten med polykrom dekor av vaser och grenar med granatäpplen. Ljust brunröd huvudbård med stiliserad blomranka. Ytterbård med vågmönster.
Något blekt. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och lagningar, obetydliga fällningar. Långsidorna med trampveck och smärre skador, två hörn något skadade.