Röd botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmett- och blomslingor. Bred mörkblå huvudbård med palmett- och blomrankor. Signerad Keshan Hosein Farschchi och söner.
Obetydligt slitage, ställvis något blekt. Långsidorna med smärre trampveck, bägge kortsidorna har smärre skador samt saknar några knutrader, baksidan med smärre malskador.