Mörkt blåbrun botten med polykromt spaljé- och botehmönster med stiliserade blommor. Vinröd huvudbård med stiliserade blommor.
Gallerimattan har ojämna långsidor, det mörkt blåbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, iknytningar, lagad reva. Avkortade kortsidor.