242
1245997

Matta, semiantik Isfahan figural part silk, ca 222-227,5 x 128-135,5 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
873 - 1 050 EUR
925 - 1 110 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Vinröd botten med polykrom dekor av blommande träd, djur, fåglar och kolonner med nisch. Bred mörkgrön huvudbård med träd, blommor och fåglar. Silkevarp. Vissa motiv knutna i silke.

Silket ställvis korroderat. Något slitage och smutsig, smärre fläckar och malskador, lagningar, smärre hål. Sidorna med smärre trampveck och skador, en kortsida med reva och hål, senare fransar.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?