Terrakottafärgad botten i form av en nisch, kolonner, ampel och benvita hörnornament med blommande grenverk och palmetter. Mörkblå huvudbård med blomranka.
Ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar (var av flera små är stela), lagningar, påmålningar. Långsidorna med smärre trampveck, bägge kortsidorna saknar några knutrader.