Madeleine Pyk – en samling F769
234
1277990

Gallerimatta, antik Azerbajdzjan, ca 292,5 x 121-124 cm

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med stora stiliserande palmetter, träd och djur. Bred mörkblå huvudbård med stor växtranka.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar varav några stela, lagningar och iknytningar. Långsidorna med trampveck och smärre skador, kortsidorna saknar några knutrader.