224
1271937

Fabergé, cigarettetui för familjen Nobel, verkmästare August Hollming, S:t Petersburg 1898/9-1903.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 820 - 2 730 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Silver, rektangulärt med "GN" för Gustaf Nobel omgivet av signaturer och minnestecken samt vapen i guld och emalj mot räfflad grund, knäppe av guldinfattad cabochonslipad månsten. Insidan och lock stämplade Fabergé , verkmästarinitialer och silverstandard 88, probermästare Iakov Liapunov, med ristat inventarienummer 12940. Längd 10,5 cm, vikt 204 gram.

Proveniens

Gustaf (Gösta) Nobel (1886-1955)
Därefter i arv

Nationalmuseum, Carl Fabergé, Tsarens guldsmed, Stockholm 6 juni-19 oktober 1997, nr 99.

Ätter representerade med vapen är bland annat: Aminoff, Fleetwood, Mannerheim, Lewenhaupt, Naryshkin, von Arco, Novitsky med flera.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

281. Gunnar Asplund, stolar, sex stycken, Nordiska Kompaniet, ca 1926-28, för Stockholms stadsbibliotek.
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
130 000

ditt bud
Fair warning
125 000

ditt bud
120 000

ditt bud
Fair warning
115 000

ditt bud
110 000

ditt bud
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
Aktuellt bud:
130 000 SEK