Delvis förgyllda, rektangulär bricka, på kulfötter, räfflad ställning med bladornerade hänklar. Gjutna glasskålar, med räfflad kant. Längd 11 cm, höjd 7 cm, vikt utan glasen 205 gram. Skedar stämplade i London 1875, medföljer.
Glasen med små nagg, ett glas med spricka.