Kannelerat kolonnskaft, på rund fot med pärlstav, urnformad ljuspipa. På foten graverad lodangivelse 30 5/8 och 31. Även ljushattarna med stämplar. Höjd 25 cm, total vikt 803 gram.
En ljushatt med bristning, ett skaft något tiltat.
Notera att bägge ljusstakarna återfinns i hemmet i Stockholm.
David Henrik Hildebrand (1712-1791) till bl a Håtunaholm och Nynas , stiftare av fideikommissen Ericsberg, Bysta och Fållnäs.
Sannolikt identiska med två ljusstakar som upptas i hans omfångsrika bouppteckning:
I Stockholmshemmet, huset Rosenbad, upptas totalt 16 ljusstakar beskrivna som ”Bordsstake i façon af colonne” bland dessa upptas:
”1 st Do af lika façon men mindre_ _ _ 30 5/8 [lod]”
"1 st Do_ _ _ _ Do_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 31 [lod]"
Ljusstakarna tillhör en modell som kommit att kallas ”Ericsbergsmodellen” ursprungligen tillverkade på 1780-talet för David Henrik Hildebrand av Mikael Nyberg i Stockholm. Man känner idag till stakar stämplade åren 1786, 1788 samt 1789. Stakarna kan ibland bära graverade ägarmonogram: D.H (David Henrik Hildebrand);
A.S.S. (hans hustru Agneta Schönström) samt D.G.H (sonen David Gotthard Hildebrand)
Jämför sviten om 10 stakar i tre olika storlekar sålda på Bukowskis Vårauktion 2004, A532, nummer 660-662.