BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk.
Fanerad med jakaranda, lönn, björk och mahogny. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Förkroppad front i tre lådor. Inläggningar med lagerbekransad medaljong och festonger samt meander. Längd 116, bredd 53,5, höjd 87 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in