BYRÅ, av Johan Noraeus (mästare i Stockholm 1769-1781), Rokoko.
Fanerad med bl a valnöt. Tre lådor, beslag av förgylld mässing. Skiva i grå kalksten. Signerad i översta lådbotten "I:NORAEUS". Med Stockholm snickareämbetes runda stämpel. Längd 107, bredd 58, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.
×
Logga in
Kunde inte logga in