vas, Rörstrand 1895-96, jugend.
Glaserad keramik, dekor i hög relief av tallruskor med skata, målad i blått, grönt och brunt. Signerad A. WALLANDER. Höjd 34,5 cm.
Smärre sprickor under och runt foten samt glasyrkrackelyr.
Svenska Slöjdföreningens utställningslokal, Stockholm, april 1896. Detta var Alf Wallanders första offentliga keramikutställning. Kollektionen bestod av 28 föremål i flintgods eller vitbrännande lera, utförda i en kraftfull relief, målade i starka nyanser av blått, grönt gult och rött under glasyren.
Bengt Nyström, "Svensk jugendkeramik", Signum, Lund 2003, se vasen avbildad sid 68.