402
1266326

Portfölj "La lune en rodage I"

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 300 EUR
11 400 - 13 700 USD
Klubbat pris
180 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

"La lune en rodage I", Carl Laszlo, Editions Panderma, Basel 1960, numrerad 79 (total upplaga 150+65 HC).

Innehållande:
Uttagna ur boken, ramade:
Lucio Fontana, "Concetto Spaziale". Signerad L Fontana och daterad -59. Bläckpenna och perforeringar på silverfärgad staniol, 12 x 9,5 cm. Ett äkthetsintyg från Fondazione Lucio Fontana är inkluderat.
Friedensreich Hundertwasser, Utan titel, signerad Hundertwasser. Blandteknik med collage på papper 16,5 x 12,5 cm.
Victor Vasarely, signerad, serigrafi, 28 x 20,5 cm.
Fernandez Arman, blandteknik med stämplar på papper, 27 x 21 cm.
Jean (Hans) Arp, signerad, träsnitt, bladstorlek 29,5 x 21 cm.
Roberto Crippa, signerad, blandteknik på papper, 23,5 x 18,5 cm.

I urval i boken:
Raymond Hains, signerad, 22,5 x 20,5 cm.
Enrico Castellani, signerad, 12,5 x 17,5 cm.
Meret Oppenheim, linoleumsnitt, bladstorlek, 28 x 21 cm.
Otto Piene, Rauchzeichnung (Smoke Drawing), signerad och daterad Piene 59, rökeffekt på paper, 14.5 x 10.5 cm
Heinz Mack, signerad och daterad -59, frottage/grafiskt verk, 20,5 x 24,6 cm.
Hans Bischoffshausen, signerad och daterad -59, blandteknik på papper, 29,5 x 21 cm
Piero Manzoni, signerad, Cork Print (Impronto Sughero), 22,5 x 17,5 cm.
Arnulf Rainer, signerad, litografi, 19,5 x 14,5 cm.

Proveniens

Galerie Bonnier, Lausanne.
Astor Ahlgren, Stockholm.
Därefter i arv inom familjen.

Luca Massimo Barbero, "Catalogo Ragsonato delle opere su carta Tomo III", jämför kat. nr. 59 DST 1-52, sid. 1023-1031.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

540. Inge Schiöler, "Oroligt hav".
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
Aktuellt bud:
40 000 SEK