329
1259585

Bertil Brisborg

(Sverige, 1910-1993)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 770 EUR
1 370 - 1 820 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Bertil Brisborg
(Sverige, 1910-1993)

taklampa, Nordiska Kompaniet, 1950-tal.

Lackerad i ljusbeige, tre ljuspunkter (två upptill, en nedtill). Höjd inklusive kopp ca 52, lampan höjd 35 cm, diameter 20 cm.

Obetydligt slitage.

Formgivare

Bertil Brisborg var chef för Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1941 och troligtvis fram till 1960-talets mitt. Han ledde företaget in i en ny era och blev en framstående gestalt för de nya stilideal och den estetik som vi idag känner som Swedish Modern. Ett karakteristiskt inslag i Brisborgs skapande var införandet av läder i ljusarmaturer vid 1940-talets början, vilket vid tiden var ett banbrytande drag inom skandinavisk armaturtillverkning. Brisborg ledde arbetet med armaturer till kollektionen Triva och formgav flertalet banbrytande armaturer under 1940-50-talet.