pall, "Berga", Nordiska Kompaniet 1940-tal.
Betsad furu, närmast oval sits på kryssformad fot, märkt med ritningsnmmer 43356, mått 39,5 x 34,5 cm, höjd 40 cm.
Sitsen med senare lack, smärre slitage, fot med små avslag.
Enligt NK-arkivet är ritningen daterad 1940-10-21.