bord "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Betsad furu, ovalt med skålad skiva, 71,5 x 55 cm, höjd 52 cm.
Fläckar, slitage, förstärkt undertill.
Sommarhus på ön Kalkholmen, strax utanför Mariefred.
Kalkholmen köptes helt möblerat av mina föräldrar av Nanna Liljeroth år 1977.
Huset på ön byggdes i början av 1930-talet av fabrikören George Liljeroth och hans fru Nanna.
I huset fanns även bland annat ett matbord "Lovö" med tillhörande stolar, "Utö" samt soffa "Utö"