bord "Tösse", Nordiska Kompaniet 1930.
Stomme i förnicklat stålrör, skiva i svart laminat med kantlist i stål, brickmärkt NK R 34728 C 22974 höjd 74 cm, diameter 60 cm.
Slitage.
Konditori Tösse, Banérgatan 7, Stockholm.
Björk, Christian, Ekström, Thomas & Ericson, Eric, Axel Einar Hjorth: möbelarkitekt, Signum, Stockholm, 2009, sid 54-55.
Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under Swedish Grace-eran. Han är också känd för att ha formgivit de så kallade sportstugemöblerna i furu.
Axel Einar Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Hjorths stora genombrott kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet 1927–1938. Hans första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929 där det ikoniska skåpet Louis visades. Samma år bryter Hjorth ny mark och skapar parallellt rustika möbler i furu, så kallade sportstugemöbler. Dessa ses idag som en unik form av möbler som lade grunden för en helt ny estetik inom möbeldesign.
Läs mer