bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Furu, runt med kryssformad bas. Diameter 60 cm, höjd 50 cm.
Smärre slitage. Ytan renoverad och lackerad.
Sommarhus på ön Kalkholmen, strax utanför Mariefred.
Kalkholmen köptes helt möblerat av mina föräldrar av Nanna Liljeroth år 1977.
Huset på ön byggdes i början av 1930-talet av fabrikören George Liljeroth och hans fru Nanna.
I huset fanns även bland annat ett matbord "Lovö" med tillhörande stolar, "Utö" samt soffa "Utö"