Ceramic design by Kyllikki Salmenhaara E1118
Franco Costa F574
En världsomspännande privatsamling F579
Klassiska antikviteter F577
Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
257
1272148

Nordiska Kompaniet

(Sverige, Grundat 1902)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 260 - 2 720 USD
Klubbat pris
160 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Nordiska Kompaniet
(Sverige, Grundat 1902)

taklampa, beställd till sportstugeinteriör, 1930-tal, proveniens Brostugan, Drottningholm, Stockholm.

Järn med skärm av perforerad kopparplåt med lädersnören. Längd 98 cm, bredd 26 cm, höjd 26,5 cm.

Smärre skador, slitage, delar av lädersnören saknas, senare kätting.

Proveniens

Brostugan, Drottningholm, Stockholm.

Eric Philippe, "Axel Einar Hjorth "Sportstugemöbler", utställningskatalog 19 oktober - 16 november 2013, Paris, jämför mycket snarlik lampa avbildad från Nordiska Kompaniets utställning ca 1930, sid 4.

Brostugan uppfördes som brovaktarbostad under 1780-talet efter att Gustav III låtit uppföra den första bron mellan Kärsön och Drottningholms slott. Denna funktion hade byggnaden fram till år 1931 då den istället renoverades och byggdes om till café under ledning av arkitekt Ivar Tengbom. Under denna omdaning skedde även en nyinredning med sportstugemöbler av Axel Einar Hjorth för Nordiska Kompaniet, modell Sandhamn.
Vissa av möblerna måttanpassades efter byggnaden och är på så sätt unika objekt. Auktionens lampa är en av ytterst få armaturer som dokumenterats i Nordiska Kompaniets sportstugeinteriörer.

Formgivare

Nordiska Kompaniets verkstäder var en svensk tillverkare av möbler och belysningsarmatur till varuhuset Nordiska Kompaniet (NK) mellan 1904 och 1973. Företaget hade sina fabriksfastigheter i Nyköping och var en gång stadens största industri. I verkstäderna tillverkades både specialbeställda och serietillverkade möbler. Under 1920-talet producerade NK:s verkstäder inredningar till många offentliga byggnader inklusive till Konserthuset i Stockholm och Svenska Tändsticksbolagets kontor. Från 1930-talet och framåt var offentliga inredningsuppdrag en väsentlig del av verkstädernas produktion. Arkitekten Carl Bergsten var chefsarkitekt vid verkstäderna mellan 1917 och 1921, och 1927 tillträdde Axel Einar Hjorth som chef, en post som han innehade fram till 1938