taklampa, beställd till sportstugeinteriör, 1930-tal, proveniens Brostugan, Drottningholm, Stockholm.
Järn med skärm av perforerad kopparplåt med lädersnören. Längd 98 cm, bredd 26 cm, höjd 26,5 cm.
Smärre skador, slitage, delar av lädersnören saknas, senare kätting.
Brostugan, Drottningholm, Stockholm.
Eric Philippe, "Axel Einar Hjorth "Sportstugemöbler", utställningskatalog 19 oktober - 16 november 2013, Paris, jämför mycket snarlik lampa avbildad från Nordiska Kompaniets utställning ca 1930, sid 4.
Brostugan uppfördes som brovaktarbostad under 1780-talet efter att Gustav III låtit uppföra den första bron mellan Kärsön och Drottningholms slott. Denna funktion hade byggnaden fram till år 1931 då den istället renoverades och byggdes om till café under ledning av arkitekt Ivar Tengbom. Under denna omdaning skedde även en nyinredning med sportstugemöbler av Axel Einar Hjorth för Nordiska Kompaniet, modell Sandhamn.
Vissa av möblerna måttanpassades efter byggnaden och är på så sätt unika objekt. Auktionens lampa är en av ytterst få armaturer som dokumenterats i Nordiska Kompaniets sportstugeinteriörer.