Emy Wahlström, bordslampa, Herman Bergmans Konstgjuteri, Stockholm, jugend, tidigt 1900-tal.
Bronsfot, dekor av fåglar och bladverk i relief, signerad E Wahlström, Herman Bergman fud, glasskärm i marmorerat grönt och cerise glas, marmorsockel. Höjd 55 cm inklusive skärm.
Skärm med insidesnagg, senare dragen el.
×
Logga in
Kunde inte logga in