Matta, rölakan och gobelängteknik, ca 227,5-228 x 192,5-193,5 cm, signerad KLH VN
(Kristianstad Läns Hemslöjd, Viveca Nygren). Modernistisk geometrisk dekor i olika benvita, ljusgrå, bruna och mörkblå nyanser. Tillverkad utan fransar.
Något blekt. Något slitage, smutsig, fläckar.
Jämför Viveca Nygrens skiss till mattan Lövverk.