bordsur, Stockholm 1931, sterling, på stensockel
Kvadratiskt, visare och siffror i violett emalj, krönt av vikingaskepp, qvartz-ur, på marmorsockel. Uret 9,2 x 9,2 cm, sockel 13 x 13 cm.
Sockel med nagg, repor. Möjligen re-emaljerade visare.