fat "Lontra su piatto", Lenci, Italien 1930-tal.
Flintgods, skål med två uttrar och fisk, glasyr i svart, turkos och bruna nyanser. Signerad Lenci MADE IN ITALY TORINO, målarsignatur CM, Margherita Costantino eller Maddalena Craveri? Total längd 66 cm, fatets diameter ca 55 cm.
Några små glasyrnagg.
Alfonzo Panzetta, "Le ceramiche Lenci, catalogi dell´archivio storico 1928-1964", Umberto Allemandi & C, Turin 1992, jämför katalognr 327 och 328, sid 164, endast med en utter. Auktionens fat är en ytterts ovanlig variant med två uttrar.