Nr. | Föremål | |
1 | Verner Panton, "Bubble panels" 4 st, Lüber, Schweiz 1970-tal. | 11 000 SEK |
2 | Verner Panton, taklampa, "Fun 8DM Pendant", Verpan, Danmark 2000-tal. | 25 000 SEK |
3 | Mario Marenco, taklampor 1 par, "Cynthia", Artemide, Italien 1968. | Återrop |
4 | Warren Platner, fåtölj, modell "1705", Knoll International, efter 1962. | 26 000 SEK |
5 | Eero Saarinen, bord, "Tulip", Knoll International, 1960-70-tal. | 6 500 SEK |
6 | Eero Saarinen, bord, "Tulip", Knoll Internationall 1960-70-tal. | 6 500 SEK |
7 | Harry Bertoia, fåtöljer ett par, "Wide Diamond", Knoll International, 1950-60-tal. | Återrop |
8 | Isamu Noguchi, "Cyclone" bord, Knoll International
1960-tal. | 30 000 SEK |
9 | Henning Larsen, stolar, 6 st, modell 9230, Fritz Hansen, Danmark, efter 1967. | 15 000 SEK |
10 | Massimo Vignelli, takarmatur, Venini, 1950-tal, modellnr. 4028. | 12 000 SEK |
11 | Charles & Ray Eames, "La Chaise", Vitra 2000-tal. | 22 000 SEK |
12 | Ettore Sottsass, "Tahiti", bordslampa, Memphis, Milano, efter 1981. | 28 000 SEK |
13 | Javier Mariscal, & Pepe Cortes, "M.O.R. Sillon", soffa, Akaba, Spanien ca 1986. | 12 000 SEK |
14 | Matta, fårskinn, svartmörkbrungrönmelerad, ca 547 x 492-498 cm. | 28 000 SEK |
15 | Philippe Zunino, unik fåtölj/skulptur, Frankrike, 1980-tal. | 24 000 SEK |
16 | Takashi Okamura & Erik Marquardsen, soffa och fåtölj, "modell L84", Nelo / Roche Bobois, efter 1984. | 28 000 SEK |
17 | Massimo Morozzi, bord i 7 delar, "Tangram set", Cassina, Italien 1980-tal. | 11 000 SEK |
18 | Gérard Rigot, karmstol, Frankrike, signerad, 1900-talets slut. | 24 000 SEK |
19 | Staffan Berglund, unikt skrivbord, specialbeställt och utfört 1985. | 8 000 SEK |
20 | Charles & Ray Eames, "LCW", stol, Evans Products Co USA, 1940-tal. | 13 000 SEK |
21 | Charles & Ray Eames, "DCW", stol, Evans Products Co USA, 1940-tal. | 8 000 SEK |
22 | Eero Saarinen, bord "Tulip", Knoll International, licenstillverkat av NK Inredningar 1960-tal. | 6 000 SEK |
23 | Reino Ruokolainen, "Takkatuoli/Fireplace chairs" 1 par, specialbeställda till Villa Juhki, Haimi, Finland 1950-tal. | 16 000 SEK |
24 | Ilmari Tapiovaara, tillskrivet, sidobord, specialbeställt till Villa Juhki, Laukaan Puu, Finland 1950-tal. | 22 000 SEK |
25 | Jørgen Høvelskov, fåtölj, "Harpan", Christensen & Larsen, Köpenhamn, Danmark, 1970-80-tal. | 17 000 SEK |
26 | Preben Fabricius & Jørgen Kastholm, soffbord, modell BO-552, Bo-Ex, Danmark. | 9 500 SEK |
27 | Preben Fabricius & Jørgen Kastholm, "Scimitar", fåtölj, Bo-Ex, Danmark. | 20 000 SEK |
28 | Poul Kjaerholm, "Pk-24", Hammock chair, Fritz Hansen, Danmark 1984. | 42 000 SEK |
29 | Poul Kjaerholm, soffbord, "PK 65", Fritz Hansen, 1987. | 22 000 SEK |
30 | Poul Kjaerholm, fåtölj, "PK-0", upplaga 13/600, Fritz Hansen, Danmark 1997. | 35 000 SEK |
31 | Olle Baertling, Matta, "Erey", handtuftad, Baertling/Asplund, ca 202 x 99-101 cm. | 12 000 SEK |
32 | Arne Norell, fåtölj och fotpall, "Ari", Norell Möbel AB, efter 1966. | 32 000 SEK |
33 | Jonas Bohlin, ”Concrete”, karmstol, Källemo efter 1981. | 170 000 SEK |
34 | Thomas Sandell, skåp, "Panik", upplaga 84/100, Stockholm 1990. | 15 000 SEK |
35 | Mats Theselius, "Aluminiumfåtölj", näver, Källemo, efter 1990. | 65 000 SEK |
36 | Maria Hägglund, Vävnad, "Källvatten", ca 72 x 54,5-55 cm, fodret signerat MH. | 5 000 SEK |
37 | Jonas Bohlin, skåp "Slottsbacken", Källemo, efter 1987. | 300 000 SEK |
38 | Karin Björquist, servis, "Nobel", 54 delar, Rörstrand, efter 1991. | 90 000 SEK |
39 | Gunnar Cyrén, bestickuppsättning, 144 delar "Nobel", Gense, efter 1991. | 26 000 SEK |
40 | Gunnar Cyrén, snapsglas 18 st s.k. djävulsglas, ur serien "Nobel", Orrefors efter 1996. | 28 000 SEK |
41 | Mats Theselius, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo, efter 1991. | 44 000 SEK |
42 | Thomas Sandell, soffbord, Asplund, Stockholm, efter 1995. | 26 000 SEK |
43 | Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", Källemo, efter 1999. | 85 000 SEK |
44 | Kersti Sandin & Lars Bülow, skåp "Hommage Josef Frank", Karl Andersson & Söner, Husqvarna 1985. | 17 000 SEK |
45 | Mårten Claesson, "Dino", bokhylla, unik prototyp, utförd på Konstfack 1992. | 6 000 SEK |
46 | Jerszy Seymour, "Amateur Workshop chair", karmstol, Studio Jerszy Seymour, Berlin ca 2010. | Återrop |
47 | Per B. Sundberg, vas "Moskva 1980", Orrefors 2004, limited edition. | 5 000 SEK |
48 | Matta, fårskinn, brunrödkamelhårsfärgad melerad, ca 985 x 541,5 cm. | 26 000 SEK |
49 | Attila Suta, byrå, egen verkstad, upplaga på 10 ex, 2015. | 28 000 SEK |
50 | Jonny Johansson, soffa "Nya Berlin", Studie No 1, Acne Studios AB O.H. Sjögren Tranås 2010. | 14 000 SEK |
51 | Jan Klingler, "Bacteria Lamp", Studio Jan Klingler / The Glassfactory Boda, 2019. | 15 000 SEK |
52 | Woytek Weidne and Caroline Axell, "POP UP CHAIR", stolar, ett par, utförda i 60 exemplar av Martin Altwegg 2014. | 5 000 SEK |
53 | "Woodstock", stol, unik, Studio Lars Stensö, 2013. | Återrop |
54 | Lotta Lampa, "Tjabo Thunder light", golvlampa, unik, Studio Lotta Lampa 2020. | 14 000 SEK |
55 | Maarten Baas, stolar, 8 st "Smoke Dining chair", Moooi. | 80 000 SEK |
56 | Mats Theselius, fåtölj "El Dorado", Källemo, efter 2002. | 100 000 SEK |
57 | Mats Theselius, fåtölj "El Dorado", Källemo, efter 2002. | 135 000 SEK |
58 | Bertil Vallien, Matta, ”Marker” (Sjömärke), tuftad, ca 139,5-140,5 x 196-199 cm, signerad B. Vallien 13/300. | 6 000 SEK |
59 | Nick Ross, "White Lies", golvvas, unik, Studio Nick Ross 2017. | 16 000 SEK |
59A | Hanna Hansdotter, "Stucco print", skulptur, The Glass Factory, Boda Glasbruk, 2019. | 26 000 SEK |
60 | Jonas Bohlin, Matta, "Vårtecken 1", handtuftad, ca 441 x 281 cm, Kasthall. | 26 000 SEK |
61 | Dan Wolgers, "Skulptur I (Glödlampor)". | Återrop |
62 | Marie-Louise Ekman, bänk/soffa, utförd till Marie-Louise Ekmans utställning på Moderna Museet, Stockholm 2017. | 11 000 SEK |
63 | Marie-Louise Ekman, bänk/soffa, utförd till Marie-Louise Ekmans utställning på Moderna Museet, Stockholm 2017. | 10 000 SEK |
64 | Fredrik Paulsen, Kristoffer Sundin och Simon Klenell, stolar 4 st, unikt för restaurang Omnipollo, Göteborg, 2018. | 9 500 SEK |
65 | Philippe Starck, "Laguiole", skulptur/arkitekturmodell, upplaga 103/500, O.W.O, efter 1987. | 5 500 SEK |
66 | Philippe Starck, "Moondog", skulptur/arkitekturmodell, upplaga 124/500, O.W.O, efter 1987. | 14 000 SEK |
67 | Philippe Starck, "Miss Zenzen", skulptur/arkitekturmodell, upplaga 99/500, O.W.O, efter 1986. | 5 500 SEK |
68 | Philippe Starck, "Miss Zenzen", skulptur/arkitekturmodell, upplaga 72/500, O.W.O, efter 1986. | 5 500 SEK |
69 | Philippe Starck, "Asahi", skulptur/arkitekturmodell, upplaga 27/500, O.W.O, efter 1986. | 15 000 SEK |
70 | Philippe Starck, "Nani Nani", skulptur/arkitekturmodell, upplaga 117/500, O.W.O, efter 1986. | 12 000 SEK |
71 | Barbro Östlihn, "Brooklyn Bridge". | 230 000 SEK |
72 | Marie-Louise Ekman, "Den konstälskande människan". | 40 000 SEK |
73 | Jens Fänge, Utan titel. | 27 000 SEK |
74 | Peter Frie, Utan titel. | 55 000 SEK |
75 | Joakim Ojanen, "Kalle Anka". | 30 000 SEK |
76 | Ylva Carlgren, Utan titel. | 20 000 SEK |
77 | Lars Lerin, "En natt i Agadir". | 90 000 SEK |
78 | Oskar Korsár, Utan titel. | |
79 | Helene Billgren, "Little Rock". | 65 000 SEK |
80 | David von Bahr, ”Untitled 5”. | 30 000 SEK |
81 | Marie-Louise Ekman, "Lamm med sin mor". | 18 000 SEK |
82 | Zoe Barcza, "Conapt 3". | Återrop |
83 | Martin Wickström, "Wyatt Earp". | Återrop |
84 | Jacob Dahlgren, "Peinture abstraite numero cent trente quatre". | 27 000 SEK |
85 | Håkan Rehnberg, Utan titel. | 65 000 SEK |
86 | Malin Gabriella Nordin, "Gone Away". | Återrop |
87 | Utan titel. | Återrop |
88 | Carl Hammoud, "The Convention". | |
89 | Anders Knutsson, Utan titel. | 23 000 SEK |
90 | Lisa D Manner, "Icing". | 39 000 SEK |
91 | Roj Friberg, "Mosken". | 34 000 SEK |
92 | Jan Håfström, "Walker med måne". | 150 000 SEK |
93 | Ulrik Samuelson, "Utan titel (Pokal)". | Återrop |
94 | Lars Lerin, "Bestefars hus". | 400 000 SEK |
95 | Ylva Ogland, "Xenia with candle, cut poppy capsule, poppy flower syringue and wisdom teeth". | Återrop |
96 | Peter Frie, Utan titel. | 175 000 SEK |
97 | Clay Ketter, "Follow # 1". | Återrop |
98 | Bigert & Bergström (Mats Bigert & Lars Bergström), "F5". | Återrop |
99 | Alexander Klingspor, "Vintergatan". | 100 000 SEK |