Matta, "Vårtecken 1", handtuftad, ca 441 x 281 cm, Kasthall.
Baksidan med två etiketter. Kasthalls hemsida: "Vårtecken är en hand tuftad matta i 100% lin. Jonas Bohlins filosofi är att varje design och färg redan existerar i naturen och en kärlek till det som redan finns kring oss kommer att leda till nya upptäckter. Han är inspirerad av det nordiska landskapet med sina olika årstider."
Något slitage, smutsig, stora fläckar, smärre missfärgningar. Sidorna med smärre trampveck.
Jonas Bohlin är en svensk inredningsarkitekt och formgivare född i Stockholm. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm där han även tidvis verkade som professor. Bohlins examensarbete från Konstfack fick stor uppmärksamhet, karmstolen ”Concrete” utformad i stål och betong. Stolen skapade på 1980-talet debatt om vad konst är och bör vara. Bohlins formgivning balanserar mellan känsla och förnuft och ifrågasätter det självklara.
Läs mer