352
1255139

Joel-Peter Witkin

(USA, Född 1939)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Joel-Peter Witkin
(USA, Född 1939)

"Lisa Lyons as the Anavyssos Kouros", 1983

Signerad Joel-Peter Witkin och daterad 1984 och numrerad 1/15 a tergo. Vintage. Gelatinsilverfotografi, bildyta 36 x 37 cm.

Proveniens

Pace/MacGill Gallery, New York.
Karin & Lars Hall Collection. Förvärvad 1993.09.22.