345
1255179

William Henry Fox Talbot

(Storbritannien, 1800-1877)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
William Henry Fox Talbot
(Storbritannien, 1800-1877)

"Bust of Patroclus", 1842

Märkt "LA 5" med bläck a tergo. Numreringen gjordes troligen av Smithsonians curator Eugene Ostroff då han inventerade Lacock Abbey-samlingen under 1960-talet. Saltpapperfotografi, bildyta ca 18 x 17 cm. Bladstorlek 22,5 x 18,5 cm.

Proveniens

Christie's, London.
Karin & Lars Hall Collection. Förvärvad 1980.10.30.

Camera Obscura, "Camera Obscura 1977-1981, volym 1", avbildad sid 7.
Larry J. Schaaf, "The Photographic Art of William Henry Fox Talbot", jämför bild sid 149.