311
1255187

Edouard Boubat

(Frankrike, 1923-1999)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
24 500 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Edouard Boubat
(Frankrike, 1923-1999)

"Jardin du Luxembourg, Paris", 1955

Signerad E.Boubat. Gelatinsilverfotografi, bildyta 23,5 x 35,5 cm.

Proveniens

Rapho, Paris.
Camera Obscura, Stockholm.
Karin & Lars Hall Collection. Förvärvad 1981.

Peter Stepan (red), "Icons of Photography. The 20th Century", avbildad på helsida sid 131.
Edouard Boubat, "Les Boubat de Boubat", 1989, avbildad på uppslag.
Arc Musee d'Art Moderne de la Ville de Paris, "Boubat", utställningskatalog, 1980, avbildad sid 30.
Edouard Boubat, "Edouard Boubat, La Survivance", 1976, avbildad på uppslag sid 26-27.