Arne Jones E1299
746
1234754

VAS, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
949 - 1 420 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Balusterform med hänklar i form av fohundar samt qilindrakar på skuldran. Dekor av eleganta figurscener från hovlivet. Höjd 65 cm.

Slitage. Spricka, circa 30 cm long från basen upp. Väl kamoflerad av den starka dekoren.

Tilläggslista

Notera att den har en spricka. circa 30 cm long.