”Elden är lös! Exteriör med två barn och en katt”
Signerad A. M-m. Olja på duk 43 x 32 cm.
Konstnärens kvarlåtenskap.
"Förteckning över professor August Malmströms efterlemnade arbeten hvilka å offentlig auktion försäljas i Konstnärshuset, Smålandsgatan 7, Stockholm, 8 och 9 april 1902", kat nr 21; Tomas Björk, ”August Malmström – Grindslantens målare och 1800-talets bildvärld”, 1997, upptagen i katalogdelen under rubriken 'Barnmotiv', sid 365, kat nr 53.