427
1138160

Per Ekström

(Sverige, 1844-1935)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris
Per Ekström
(Sverige, 1844-1935)

"Landskap från Seine"

Signerad P. Ekström. Olja på duk 92 x 70 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 486, "Kvällsauktion. Per Ekströmmuséets samlingar", 25 november 1992, kat nr 40 (under titeln "Stadsbild med flod och pråmar"); privat samling.

Ölands Museum, Himmelsberga, 18 maj - 10 augusti 2003.

Möjligen utförd år 1907 då Per Ekström besökte sin konstnärskollega Allan Österlind i Saint Germain.