Fontänen Egeria nära Rom
Akvarell och gouache 34,5 x 76 cm. Signerad Carl Hackert och daterad 1776. Bär påskrift: "La Fontana egeria vicino á Roma. px: apr al vero de Carl Hackert 1776", (Fontänen Egeria nära Rom, px (pinxit) Carl Hackert 1776).