"Landskap från Racksta"
Signerad B. Ahlgrensson och daterad 1904. Olja på pannå 38,5 x 54,5 cm.
Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 518, "Internationella Höstauktionen", 5-7 december 2000, kat nr 1 B; privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).