Ljusblå botten med polykrom medaljong, stora hörnornament, palmett-, blom-, moln,- och arabeskslingor. Blåmelerad huvudbård med stor växtranka. Signatur i stjärna i inre sekundärbårdens ena hörn: Jabarzadeh
Ställvis något slitage, fläckar, smärre malskador. Långsidorna med trampveck och obetydliga skador.