214B
1239578

MATTA, semiantik/old silke Turkisk, ca 326 x 220,5 cm

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med stor polykrom medaljong och hörnornament samt stora blom- och palmettslingor. Terrakottafärgad huvudbård med blom- och palmettranka.

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar var av flera sköra ("cherook"), smärre skador. Långsidorna med trampveck.