203
1213199

MATTA, antik/semiantik Mahal, ca 416,5-421,5 x 314,5-318,5 cm.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 340 - 1 610 EUR
1 420 - 1 710 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Rödmelerad botten med Sarouk-liknande mönster av benvit medaljong och hörnornament samt polykroma stiliserade blomrankor, små djur och fåglar. Bred mörkblå huvudbård med stor palmett- och blomranka. Flera smala sekundärborder.

Något ställvis hårt slitage, fläckar, ställvis påmålad, lagningar, smärre skador. En kortsida något avkortad, en kortsida lite avkortad och med senare slätvävd avslutning och fransar.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?