Rödmelerad botten med Sarouk-liknande mönster av benvit medaljong och hörnornament samt polykroma stiliserade blomrankor, små djur och fåglar. Bred mörkblå huvudbård med stor palmett- och blomranka. Flera smala sekundärborder.
Något ställvis hårt slitage, fläckar, ställvis påmålad, lagningar, smärre skador. En kortsida något avkortad, en kortsida lite avkortad och med senare slätvävd avslutning och fransar.