Ljusgrön blå melerad botten med polykrom medaljong, blom-, palmett- och arabeskslingor samt hörnornament. Rosamelerad huvudbård med växtranka och kartusher med molnband. Signerad Moghadam i ena ytterborden.
Smärre slitage, smutsig. Långsidorna med trampveck och obetydligt skador.