Fanerad med valnöt, alm och apel. Beslag av förgylld mässing. Skiva av brun kalksten. Tre lådor. Märkt med stämpel i översta lådan "M: ENGSTRÖM". Längd 80, bredd 45, höjd 80,5 cm.
Gammal men inte ursprunglig skiva, beslag delvis kompletterade.