"NU COUCHÉ aux bas gris"
Signerad Gromaire och daterad 1935. Även signerad Gromaire och daterad 1935 a tergo. Olja på duk 33 x 41 cm.
Ursprungligen i barnläkare Ernst Bauer-Albrechtsons samlingar.
Därefter i arv inom familjen.
Trots att kubismen var den dominerande konstriktningen kom Marcel Gromaire att utveckla en alldeles egen stil. Två dominerande motiv var återkommande i hans målningar – åkerarbetare och den nakna kvinnokroppen. Dessa arbetare som brukade jorden, som han mindes från sin uppväxt i Noyelles-sur-Sambre, var centrala motiv i Gromaires konstnärliga utveckling men det var den kvinnliga kroppen som kom att följa honom som motiv genom hela livet.
Gromaires kvinnor är monumentala och solida, avbildade i starka skulpturala former och framstår som både tidlösa och högst personliga.