"Tre kvinnor"
Signerad Endre Nemes och daterad -34. Akvarell och tusch på papper, 26 x 19,5 cm.
Galerie Bel' Art, Stockholm.
Privat samling.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1972, kat nr 44.
Göteborgs konstmuseum, 1973, kat nr 44.
Västerås konstmuseum, 1973, kat nr 5.
Konstakademien, Stockholm, 1979.
Göteborgs konstmuseum, 1979.
Malmö Konsthall, 1979.
Galleri F15, Moss, Norge, 1979.
Stavangers kunstförening, 1979.
Bergens kunstförening, 1980.
Trondhjems kunstförening, 1980.
Nordjyllands Kunstmuseum, 1980.
Nordens hus, Reykjavik, 1980.
Galerie Nationale de Prague, 1982, kat nr 25.
Mügarnok, Budapest, 1982.
Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 1982.
Pécsi Galéria, Pécs, 1982.
Galerie Bel' Art, Stockholm, 2000,"De tidiga åren 1933-1948", avbildad i utställningskatalogen.