karmstol samt fotpall, "Colonial Chair, PJ 149", Poul Jeppesen, Danmark, 1950-60-tal.
Palisander, flätad sits av rotting, lösa plymåer klädda i svart skinn, märkta med metallplaketter, sitthöjd ca 44 cm, höjd ca 84 cm, pallens höjd ca 40 cm.
Slitage.