CITES-intyg medföljer
soffbord, "F 106", Trensum, Sverige, 1960-tal.
Fanerat med palisander, organisk form, tre ben, två lådor i sargen, 172 x 67 cm, höjd 55 cm.
Obetydligt slitage.
Andreas Siesing, "Svenska Möbler. Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970" Atlantis 2015, modellen avbildad i teak, sid 458.
Modellen presenterades av Trensum tillsammans med soffgruppen "Capri".