Ib Kofod-Larsen
(Danmark, 1921-2003)
fåtölj, "Elisabeth", modell U 65, för snickarmästare Christensen & Larsen, Danmark 1950-60-tal
Stomme i jakaranda, sits och rygg i svart läder, sitthöjd ca 36 cm, höjd 71 cm.
Smärre slitage och märken. Smärre lagning.