310
1202107

Finn Juhl

(Danmark, 1912-1989)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
54 000 - 71 900 EUR
56 900 - 75 900 USD
Klubbat pris
520 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Finn Juhl
(Danmark, 1912-1989)

fåtölj, "Chieftain" / "Hövdingastolen", Niels Vodder, Danmark, 1950-60-tal.

Teak och naturbrunt läder, stämplad NIELS VODDER CABINETMAKER COPENHAGEN DENMARK DESIGN FINN JUHL. Höjd 93 cm, bredd upptill 74 cm, bredd över armlän ca 102 cm, sitthöjd ca 36 cm.

Slitage, fläckar, lädret med mindre lagning, en knapp saknas.

Proveniens

Konstnären Nils "Miljonen" Carlsson (1920-1996).

Namnet Hövdingastolen sägs komma av att Juhl tänkt dedikera fåtöljen till kung Fredrik IX. Han kom senare att istället visa fåtöljen tillsammans med afrikanska skulpturer och med den imaginära hövdingastolen på så vis referera till den afrikanska kontinenten.

Finn Juhl anses vara en av de mest inflytelserika danska formgivarna inom modern dansk möbeldesign. Hövdingstolen är ett av Juhls absoluta mästerverk.
Juhl var starkt inspirerad av samtida skulptur, t.ex. Jean Arp av vilken han själv hade verk av i hemmet och Juhls organiska formgivning tangerade ofta vad som hantverksmässigt var rimligt eller möjligt. Det var i och med kontakten med snickarmästare Niels Vodder som Juhl fick möjlighet att se sina avancerade idéer förverkligade och Vodder fick på så sätt tidigt en viktig roll i Juhls framgång. Vodders skicklighet tillät Juhl att hitta den perfekta balansen mellan stabilitet och graciösa skulpturala former.
”Konsten har alltid varit min största inspirationskälla. Jag är fascinerad av former som trotsar tyngdkraften och skapar visuell lätthet.” - Finn Juhl ville också skapa en visuell skillnad mellan de strukturella upprätthållande elementen och ytan som bar den sittande – han ville att den sittande personen skulle framstå som svävande ovanför stolens ramar. Hövdingastolen var en av de första möbler där dessa principer tillämpades. Trots dess avancerade form sägs Juhl ha sagt att det gick tämligen snabbt att ta fram skissen till den första Hövdingen. Finn Juhl presenterade fåtöljen år 1949 på Snedkerlaugets årliga utställning i Köpenhamn. Modellen har sedan modifierats något lite de första åren efter att de första exemplaren presenterats.

År 2012 belönades Hövdingstolen med Danish Design Award Classic med motiveringen att den idag står som inspiration till en ny generation formgivare. Genom att lägga stor vikt vid kvalitet och hantverk och att bryta från traditioner kan man göra en skillnad som formgivare.

Formgivare

Den danske arkitekten och designern Finn Juhl anses vara en av Skandinaviens mest tongivande formgivare inom modern möbeldesign. Juhl utbildade sig år 1930 till 1934 vid Kunstakademiets Arkitektskole och fick redan som student arbete hos den danske arktitekten Vilhelm Lauritzen. Därefter följde en rad prestigefulla uppdrag som möbelformgivare i såväl Danmark som internationellt, däribland FN:s högkvarter i New York och Danmarks ambassad i Washington.

Istället för att enbart se möbler som praktiska konstruktioner inspirerades Finn Juhl
av ett organiskt formspråk, där material och form samverkade i symbios. Ofta hämtade Juhl sin inspiration i den människliga kroppens former och naturens egna konstruktioner där materialets styrka utnyttjades till fullo. Juhls idéer resulterade i djärva, smidiga sammanfogningar där varje element elegant flöt samman till en balanserad helhet.

Finn Juhls möbler, utförda i samarbete med snickarmästare Niels Vodder, skapade ett nytt språk inom möbelvärlden och har med sina avancerade modeller, till exempel "The Chieftain chair" och "Grasshopper", gjort ett stort avtryck inom möbeldesign.